
Czym jest biochemia krwi?
Biochemia to krwi to specjalistyczne badanie które bada osocze pozyskane poprzez odwirowanie pobranej od pacjenta krwi żylnej. Czym jest osocze? Składa się ono w głównej mierze z wody i rozpuszczonych w niej hormonów, enzymów, białek a także innych ważnych składników i substancji. Z tego powodu biochemia krwi potrafi perfekcyjnie pokazać jak funkcjonują szczególne układy.
Co pokazuje biochemia krwi?
W trakcie biochemii krwi bada się osocze, które pozyskuje się dzięki odwirowaniu pozyskanej od osoby, która poddała się badaniu krwi z żyły.
To badanie krwi jest w stanie dokładnie przedstawić jak funkcjonują konkretne układy i pracują konkretne narządy. Biochemię krwi jesteśmy w stanie wykonać używając czytnik mikropłytek.
Profile w badaniu biochemicznym krwi – sprawdź jakie są
Celem ułatwienia analizy danych i sprawniejszego zdiagnozowania choroby badania biochemiczne zostały podzielone na podstawowe profile:
- profil ogólny, w którym oznacza się: sód, potas, wapń, chlorki, fosfor, kwas moczowy, mocznik, kreatyninę, bilirubinę, AspAT, ALT, fosfatazę alkaliczną, GGT, albuminę, białko całkowite;
- profil wątrobowy, w nim natomiast oznacza się: transaminazę alaninową asparaginianową (ALT i AspAT);
- profil nerkowy, z kolei w nim oznacza się: sód, potas, mocznik, kreatyninę;
- profil sercowy, z kolei w nim oznacza się: transaminazę alaninową (ALT) i asparaginową (AspAT), kinazę kreatynową (CK), dehydrogenazę mleczanową (LDH), potas;
- profil tarczycowy,oznacza się w nim: hormony TSH i T4;
- profil lipidowy, z kolei w nim oznacza się: cholesterol, trójglicerydy (TG), cholesterol HDL, cholesterol LDL;
- profil kostny, z kolei w nim oznacza się: białko całkowite, albuminę, wapń, fosfor, fosfatazę alkaliczną;
Możemy także przeprowadzić jeszcze bardziej szczegółowe profile, czyli na przykład profil alergiczny, reumatyczny, profil dla kobiet, które są w ciąży, dla dzieci bądź profil przedoperacyjny.
Normy badań biochemicznych – jakie są?
Przeprowadzając badanie biochemiczne krwi każdy składnik ocenia się z osobna bo dla każdego z nich opracowano normy oraz sprawdza się korelacje tych składników ze sobą. Nie zapominaj, żę normy mogą się lekko różnić w zależności od laboratorium, gdzie badanie zostało wykonane. W związku z tym pacjent nigdy nie powinien samodzielnie analizować wyników badań. Tylko lekarz osobą kompetentną aby wyniki badań poddać analizie.
Co warto wiedzieć o biochemii krwi w trakcie trwania ciąży?
Badania prenatalne, które są nieinwazyjne obejmują na przykład biochemiczne badania krwi. Takie nieinwazyjne badania polegają na tym, aby pobrać krew kkobiety ciężarnej i zbadać w niej stężenia określonych składników i substancji. Poziom niektórych substancji które są we krwi kobiety ciężarnej dowodzi o określonych problemach z płodem. Łącząc badania biochemiczne u kobiet ciężarnych z jej wiekiem jest w stanie profesjonalnemu programowi komputerowemu obliczyć prawdopodobieństwo wystąpienia chorób wrodzonych u płodu. Takie badanie krwi ma charakter przesiewowy, oznacza to, że każda kobieta w ciąży ma prawo je wykonać. Niestety ale w naszym kraju wykonanie badań tego typu jest możliwe na NFZ tylko i wyłącznie wtedy, gdy lekarz podejrzewa, że mogą występować poważne wady letalne płodu.
Warto także dodać że badania biochemiczne krwi w ciąży zależą od czasu trwania ciąży:
- test PAPP-A – wykonuje się pomiędzy 10. a 14. tygodniem ciąży.
- test potrójny – najlepiej wykonać go pomiędzy 16. a 18. tygodniem ciąży.
- test zintegrowany – to jest połączenie wyników testu PAPP-A w 11.–13. tygodniu ciąży oraz testu potrójnego w 15.–20. tygodniu ciąży.