
Czym zyskują sympatię Polaków drewniane domy skandynawskie? Województwo Pomorskie…
Coraz częściej w polskim zagospodarowaniu przestrzennym można dostrzec domy z drewna. O ile tego rodzaju budowle znalazły swoich fanów w innych krajach już w przeszłości, o tyle w Polsce ciągle stanowią nowość.
W naszym kraju od dekad stawia się na domy murowane. Drewno przez lata było uznawane za materiał o niskiej wytrzymałości. Od pewnego czasu trend ulega zmianie i budowa domów drewnianych staje się coraz bardziej powszechna.
Zalety domów szkieletowych
Budowa domów drewnianych to inspiracja zaczerpnięty(a) ze Skandynawii. To właśnie na dalekiej północy zyskały one wykorzystanie na większą skalę. Są to tereny intensywnie zalesione. W związku z tym łatwo jest tam o podstawowy budulec.
Domy skandynawskie buduje się z drewna, które cechuje się wieloma właściwościami cieplnymi. Jest to tworzywo, które pozwala utrzymać ciepło w pomieszczeniu w zimie. Za to w lecie panuje tam przyjemny chłód kontrastujący z upałami na zewnątrz.
Budowa domów szkieletowych jest również znacznie krótsza niż stawianie domu murowanego. Na budowę tego drugiego oddziaływanie mają warunki atmosferyczne, które nie zawsze pozwalają prowadzić prace. Budowa domów drewnianych możliwa jest nawet w zimie. Średni czas takiej budowy to jedynie kwartał.
Domy skandynawskie wymagają też o wiele mniej materiałów budowlanych by powstać. Powoduje to, że są widocznie tańsze od tradycyjnych budynków mieszkalnych wystepujących w Polsce.
Są one też bardziej przyjazne środowisku. Drewno jest surowcem odnawialnym, a dodatkowo nieszkodliwym dla otoczenia. Technologia ponadto umożliwia na optymalizowanie poziomu pobieranej przez dom energii.
Domy skandynawskie – czy są bezpieczne?
Wyjściową sprawą podczas budowy domu jest jego bezpieczeństwo. Konstrukcja musi być stabilna i odporna na zjawiska atmosferyczne. Musi też spełniać normy przeciwpożarowe. Oprócz tego trzeba zabezpieczyć dom przed pojawieniem się szkodników.
Wszystkie te czynności polegają na stosowaniu właściwych specyfików. Farby i oleje mają za cel chronić drewno przed wilgocią oraz wiatrem i chłodem. Dom skandynawski trzeba też uodpornić na wpływ promieni słonecznych.
Ponadto prowadzi się szereg zabiegów uszczelniających kwaterę. Pozwala to na większą kontrolę nad temperaturą w pomieszczeniu. Jest to również zabezpieczenie przed wszelkiej maści szkodnikami czy gryzoniami, które mogłyby szukać schronienia w naszych czterech kątach.
Żeby móc w pełni radować się z funkcjonalności domów szkieletowych, warto postarać się o dobrą lokalizację. Domy o takiej specyfice raczej nie sprawdzą się w dużych, ruchliwych miastach. Kojarzyć się mogą raczej z odludziem. Dobrym przykładem może być Pomorskie, gdzie ludność ucieka od miesjkiego zgiełku na suburbia. Tam też powstają nowe domy skandynawskie.
Domy skandynawskie – poznaj perspektywę producenta
Lokalizacja domu jest też ważna z innego powodu. Poziom zalesienia w wybranym rejonie determinuje cenę drewna. Wspomniane województwo Pomorskie, przez wzgląd na duże zalesienie jawi się jako dostawca taniego drewna.
Budowa domów szkieletowych pochłania duże ilości drzewa. Biorąc pod uwagę skalę – dopowiednia szerokość geograficzna może zapewnić pewne oszczędności.
Kolejną ważną kwestią jest projekt i postawienie zaplanowanego budynku. Na rynku jest dosyć dużo zakładów, których domeną jest budowa domów szkieletowych.
Rozważając taką budowę warto skonsultować się z przedstawicielami tego typu firm. Fachowiec pomoże nam w określeniu parametrów, które powinien spełniać wymarzony dom skandynawski. Zrobi to bazując na przekazanej mu przez nas wiedzy o naszej działce oraz budżecie.
Obrotny producent domów drewnianych nie tylko pomoże nam zaplanować budowę. Doprowadzi ją do finalnego momentu. Przedsiębiorcy obracający się w tej branży dysponują często szeroką siecią kontaktów. Pozwalają one na zorganizowanie surowców lepszej jakości, w lepszej cenie i w szybszym terminie.
Decydując się na współpracę z producentem domów drewnianych, budowa domów szkieletowych wydaje się łatwizną. W zasadzie większość pracy wykonuje upoważniony przez nas pracownik. Organizuje on ekipę budowlaną oraz niezbędny sprzęt i materiały.