Jak się przygotować do rezonansu magnetycznego?

Rezonans magnetyczny to badanie niezwykle uniwersalne, które może wykazać wiele różnorakich dolegliwości i chorób. Wielu lekarzy często zaleca je swoim pacjentom. Należy jednak pamiętać o najbardziej istotnych zasadach przygotowania się do rezonansu, aby uniknąć wszelkich uszczerbków na zdrowiu.

Przygotowanie do badania

Zasady są niezwykle proste, ale nie można ich lekceważyć. Przede wszystkim trzeba otrzymać skierowanie oraz dostarczyć wynik badania krwi, które odbyło się w ostatnim czasie. Nie można spożywać jakichkolwiek posiłków na dwie godziny przed badaniem, chyba że ma miejsce w trakcie znieczulenia – wtedy musimy być zupełnie na czczo. Jeśli będziemy stosować się do tych reguł, możemy mieć gwarancję, że rezonans magnetyczny gdańsk przebiegnie bez problemów, a wyniki będą prawdziwe i obiektywne. 

Przeciwwskazania

Istnieje także szereg przeciwwskazań. Rezonans magnetyczny nie może się odbyć, kiedy pacjent ma rozrusznik serca lub w jego ciele tkwi odłamek metalu lub innego typu ciała obce, które reagują na magnes. Obecność na badaniu w takim stanie może prowadzić do znacznego pogorszenia stanu zdrowia, a w niektórych przypadkach także nagłej śmierci. Zaleca się zatem rozsądek oraz dbanie o swoje zdrowie. Także osoby, które dysponują na przykład aparatem ortodontycznym lub klipsami naczyniowymi, nie powinny wziąć udziału w badaniu, choć jest to z pewnością sprawa do ustalenia z lekarzem.