
Jaka jest historia bruku i brukarstwa?
Kostka brukowa to niesamowicie popularny materiał na podjazdach, parkingach i deptakach. Zdarza się, że układana jest także na drogach. Gdzie pojawił się pomysł na tego rodzaju podłoże i kiedy została pierwszy raz zastosowana? Czy każda kostka brukowa jest identyczna?
Bruk – co to jest?
Bruk to po prostu warstwa wierzchnia ulicy, która jest utwardzona przy pomocy położonej na niej warstwy ściśniętych kamieni albo kostek, na przykład betonowych. Nawierzchnię kładzie się na odpowiednim korpusie z tłucznia i piasku, które nie służą tylko wyrównaniu podłoża, ale także usuwają wody opadowe. Na samym początku bruk oznaczał nawierzchnię z kamienia polnego lub różnej wielkości ciosów kamiennych, inaczej mówiąc kocie łby, jednak sukcesywnie termin ten zaczął być wykorzystywany również przy gruntach z kostek kamiennych oraz betonowych.
Jaka jest historia bruku?
Kostka brukowa była znana już w starożytnym Rzymie w IV wieku przed naszą erą. Bardziej jej potencjał został odkryty w II wieku naszej ery, kiedy to Rzymianie zaczęli budować tamtejsze brukowane autostrady. Pod koniec II wieku mieli ich wybudowanych już spore ilości. Kilka lat po tym wydarzeniu drogi tworzone z kostki brukowej zaczęły pojawiać się we Francji, Belgii, a także w Egipcie.
Dzisiejsza kostka brukowa jest robiona trochę inaczej, dlatego że w starożytnym Rzymie kładziona była zawsze ręcznie, ewentualnie z pomocą zwierząt. W starożytnym Rzymie, w którym został wynaleziony bruk, budowa powierzchni brukowych zaowocowało lepszym przekazywaniem informacji, funkcjonowaniem miasta a także łatwiejszym dostępem do dużej ilości miejsc, również poza granicami Rzymu. Podobną sytuację możemy zauważyć dziś, kiedy to ulice – mimo, że w zupełnie inny sposób tworzone, pomagają nam w codziennym życiu.
Współczesna kostka brukowa swoją historię zaczyna w XX wieku i wynaleźli ją Holendrzy, których grunty często były podlewane i konieczne było zastosowanie tworzywa, które nie będzie podatne na pęknięcia. Początkowo Holendrzy umieszczali na utwardzonym piasku, kamienie naturalne albo części gliniane. Pierwsze kostki brukowe były w kształcie prostopadłościanu i miały rozmiar 10 x 20 centymetrów. Do dzisiaj betonową kostkę o takim kształcie zwie się kostką holenderską. Stworzenie tego typu kostek było tanie, a same produkty niesamowicie mocne.
Gdzie spotkać można kostkę brukową?
Firmy brukarskie we Wrocławiu przeważnie wynajmowane są do pracy na terenach prywatnych, gdzie wykonywane są podjazdy, ścieżki lub balkony z kostki brukowej. Też pozostałe miejsca w ogrodzie często wymagają położenia bruku. W dodatku brukarstwo jest konieczne podczas robienia parkingów, deptaków i placów miejskich. Wiele miejsc we Wrocławiu i pozostałych miastach posiada ułożoną kostkę brukową. Firmy zajmujące się brukarstwem mają w swojej ofercie przeróżne rodzaje kostki brukowej i stosują je zależnie od miejsca i zapotrzebowania. Najczęściej stosowane są kostki betonowe oraz granitowe, ale też kamienie polne, znane także jako kocie łby, lub cegły drogowe klinkierowe. Wybierając potrzebną nam kostkę brukową opłaca się zasięgnąć rady fachowca. Z pewnością sprawdzoną firmę brukarską odnajdziemy we Wrocławiu.