
Reakcja na leki – kto powinien szczególnie uważać?
Dziś, zwłaszcza radio i telewizja oferują nam leki na niemal wszystko. Magiczna pigułka na prawie każdą dolegliwość. Jednak rzeczywistość nie jest tak piękna jak pokazują to reklamodawcy. Czy to suplementy diety czy leki, trzeba być ostrożnym. Często jesteśmy nieświadomi, że nasz organizm posiada różne nietolerancje. A te mogą nieść ze sobą poważne konsekwencje. W rezultacie zamiast poprawić stan zdrowia, możliwe jest jego pogorszenie. Nie bez kozery producenci leków zastrzegają, że należy je przyjmować po konsultacji z lekarzem lub farmaceutą. Zależności między reakcjami organizmu na poszczególne leki bada farmakogenetyka.
Niepożądane reakcje na leki
W teorii praktycznie każdy medykament może powodować reakcję alergiczną. Po zażyciu ulegają one rozkładowi i wchodzą w reakcję z naszym organizmem. Indywidualne cechy naszych organizmów sprawiają, że na każdego dany lek może zadziałać inaczej. Zdarza się, że organizm ma dobrą tolerancję na leki, ale bywają również przypadki poważnych konsekwencji. Stąd też nie powinniśmy leczyć się na własną rękę i każdą zażywaną substancję konsultować ze specjalistami. Farmakogenetyka jest dyscypliną, która bazując na wiedzy o DNA pacjenta pozwala ocenić czy wykorzystanie danego leku będzie skuteczne i tolerowane przez jego organizm. Minimalizuje to ryzyko jakichkolwiek powikłań.

Do najczęściej występujących objawów nietolerancji leków, lub ich składników zalicza się:
- pokrzywka – odczyn skórny, bąble i obfite zaczerwienienia na skórze, którym towarzyszy swędzące uczucie.
- wysypki plamisto-grudkowe – charakteryzują się pojawieniem obfitej wysypki i tego rodzaju odczynów na skórze. Zazwyczaj pojawiają się do kilku dni po zastosowaniu lekarstwa.
- rumień wielopostaciowy – są to wykwity pojawiające się najczęściej na rękach lub lub nogach, przybierają różne kształty i są trudne do usunięcia. Potrafią się utrzymywać na skórze nawet do kilku tygodni.
- wypryski – grudki, pęcherzyki i rumienie występujące na całym ciele, również pod postacią pryszczy. Pojawiają się często jako niepożądana reakcja na leki stosowane na skórę – maści, balsamy itd.
- ataki duszności – mocne i intensywne napady suchego kaszlu, napady astmy oskrzelowej
- wstrząs – rzadko występujący, ale niezwykle groźny objaw. Prowadzi do problemów z oddychaniem, utraty przytomności. Jest mocną reakcją alergiczną na leki. W przypadku wystąpienia wstrząsu należy niezwłocznie wezwać do pacjenta lekarza.

Kto jest szczególnie narażony na negatywne reakcje?
Jak wspomniano, część osób przejawia dobrą tolerancję na leki. Takie osoby w większości nie muszą się obawiać powikłań po terapii lekowej. Są jednak osoby, które bacznie muszą zwracać uwagę na to co przyjmują i w jakich dawkach. Leków oczywiście nie można też łączyć z alkoholem czy innymi używkami – może to mieć nawet śmiertelne skutki!
Do potencjalnej grupy ryzyka trzeba wliczyć również wszystkie osoby, które poddawane są specjalistycznym terapiom. Ludzie, którzy zmagają się z cukrzycą, nadciśnieniem lub niedociśnieniem również ie powinni samopas stosować żadnych leków. Dla własnego bezpieczeństwa.
Stosuj leki z głową!
W przeciwieństwie do medialnego przekazu, za lekami może iść wiele nieprzyjemnych konsekwencji. Zanim sięgnie się po medykamenty warto skontaktować się z lekarzem rodzinnym lub innym specjalistą. Dobrze jest także wykonać sobie odpowiednie badania, które pozwolą z dużą dozą pewności stwierdzić, które leki można stosować, a które nie. Dbałość o zdrowie musi iść ze zdrowym rozsądkiem.