Protetyka – jak współpracuje stomatolog i implantolog?

Choć usługi stomatologiczne w Częstochowie innych miastach Polski są w dzisiejszych czasach o wiele bardziej rozwinięte niż kiedykolwiek wcześniej, niewiele osób tak naprawdę w pełni zdaje sobie sprawę, na jakiej zasadzie działa współpraca między profesjami takimi jak stomatolog i protetyk, inaczej technik dentystyczny. Warto bowiem wiedzieć, że są to dwa zupełnie różne zawody, które wszakże w dużej mierze się uzupełniają.

Co robi stomatolog?

Przede wszystkim, stomatolog zajmuje się określeniem stanu jamy ustnej i zębów pacjenta. Jeśli potrzeba jakiejkolwiek ingerencji protetycznej, przygotowuje zakres koniecznych prac oraz specyfikę protezy, którą należy wykonać, żeby pacjent był zdrowy. Zalecenia te, bardzo często poparte materiałem fotograficznym, dostaje później pracownia protetyczna.

Co robi pracownia protetyczna?

Zadaniem technika dentystycznego jest stworzenie protezy na podstawie dokumentacji, uwag dentysty oraz własnej inwencji. Bardzo często stomatolog i technik konsultują się, aby wspólnie wypracować rozwiązanie, które całkowicie sprosta potrzebom pacjenta. Mogą razem zdecydować o wyborze materiału oraz konkretnej wielkości danej protezy, ale to stomatolog odpowiada za postawienie swoistego rodzaju fundamentów, na których będzie odpowiednio funkcjonowała.

Jak przebiega współpraca?

Współpraca między stomatologiem a technikiem dentystycznym nie zawsze jest jednak bezpośrednia, dlatego istotne jest przygotowanie rzetelnych, w miarę możliwości jak najbardziej obszernych wymagań odnośnie oczekiwanej protezy. Wtedy współpraca będzie najbardziej skuteczna i przyniesie dobry rezultat.

Źródło: pracownia protetyczna Fakhari z Częstochowy